Mimar Bihter Türkfiliz

D.G.S.A Mimarlık Yüksek Okulu'ndan 1978 yılında mezun olan Bihter Türkfiliz, iş hayatına Alarko bünyesinde Mimar Behruz Çinici ve Mimar Sedad Hakkı Eldem ile çalışarak başladı. Behruz Çinici ile Naciye Sultan projesinin uygulamasını yürüttü. Alarko'da Sedad Hakkı Eldem ile merkez binası ve Alsit Alkent'in yerleşim ve tasarım projelerinde çalıştı. Ardından Kaş'a gelip Aquapark Projesini gerçekleştirdi. İstanbul'a dönerek dekorasyon ve mimari çalışmalarına devam etti. Koleksiyon Mobilya'da 4 yıl süre ile proje müdürü olarak görev aldı.

Tekrar Kaş'a dönerek kendi ofisinde çalışmalarına devam etti. İsmet Köroğlu Anadolu Lisesi'nin yanı sıra Hadrian ve Aquarius gibi birçok otelin proje ve uygulamalarını yaptı. Tasarımlarında sadece mimarlığını değil, farklı sanat dallarındaki yeteneklerini de gösteren Türkfiliz'in en büyük farkı, yaptığı projelerde her türlü detayı düşünmesi ve neredeyse her şeyi yaptığı mekana özel tasarlamasıdır.

Akademi'de okuduğu yıllarda Adnan Çoker'in derslerine misafir öğrenci olarak katılan, meslek yaşamı boyunca mozaik, seramik ve resim çalışmaları ile çeşitli sergilere de katılan Türkfiliz, tasarladığı mekanlarda da bu tür eserler yaratmayı seviyor.

Şu anda Kaş'taki pek çok villa ve otelde imzasını görebileceğiniz Türkfiliz, halen Kaş ve Kalkan'da çalışmalarına devam etmektedir.